Dėmesingas įsisąmoninimas: kas tai ir kaip jis susijęs su masažiniais krėslais
-
Nors kai kuriems žmonėms dėmesingo įsisąmoninimo arba atidos (angl. mindfulness) sąvoka vis dar nepažįstama, apie tai vis dažniau kalbama žiniasklaidoje ir knygose. Vis daugiau žmonių naudojasi dėmesingo įsisąmoninimo mokymais ir vertina jų naudą. Todėl naudinga žinoti, kas yra ši atida, kaip ją praktikuoti ir kaip ji vis dėlto susijusi su masažiniais krėslais.
Kas yra tas “dėmesingas įsisąmoninimas”?
Sąvoka „dėmesingas įsisąmoninimas“ yra žodžio „sati“, dabar jau mirusios pali kalbos, kuria kadaise kalbėta Indijos pusiasalyje, vertimas. Terminas sati taip pat aptinkamas tam tikrose budizmo tradicijose, kuriomis grindžiamas sąmoningumo mokymas.
Geriausiai pasaulyje žinomo šio apibrėžimo autorius yra Jon Kabat-Zinn, kuris pirmasis aprašė dėmesingo įsisąmoninimo mokymo poveikį dirbdamas su žmonėmis. Jis taip pat įkūrė specializuotą centrą Masačusetso universiteto Medicinos fakultete.
Dėmesingas įsisąmoninimas reiškia ypatingą sąmoningumo būseną, atsirandančią sąmoningai ir be išankstinio vertinimo nukreipus dėmesį į dabarties momentą, į tai, ką žmogus patiria dabar.
Labai svarbu suvokti, kad šis sąmoningumas nėra kažkas, ką galima įgyti. Jis turėtų kilti iš mūsų vidaus, iš mūsų pačių minčių, jausmų ir pojūčių, be dėmesio sutelkimo į išorę, kitus žmones, aplinką ir gamtą, ir jo semtis iš jų.
Į šį sąmoningumą orientuota meditacija turėtų būti nuolatinė kasdienio gyvenimo dalis. Ją atlikdami geriau suvokiame tai, su kuo susiduriame gyvenime. Išmokstame susidoroti su stresu, skausmu ir liga, su viskuo, kas mums nutinka. Sugrąžiname harmoniją ir pusiausvyrą į savo gyvenimą ir aplinką.
Dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimo nauda
Reguliarus atidos praktikavimas suteikia didžiulę naudą, pastebimą ir kasdieniame gyvenime. Kai kurie iš svarbiausių dėmesingo įsisąmoninimo praktikos privalumų yra:
- Gebėjimas susidoroti su stresu
- Gebėjimas kontroliuoti emocijas
- Didesnė savigarba
- Didesnė empatija ir pagarba santykiuose su kitais žmonėmis
- Gebėjimas susidoroti su skausmu
- Geresnė atmintis, koncentracija ir protinė veikla
Dėmesingo įsisąmoninimo mokymo programos
Dažniausiai naudojamos dvi atidos mokymu pagrįstos programos.
Pirmoji - dėmesingu įsisąmoninimu grįstas streso mažinimas (angl. Mindfulness-Based Stress Reduction, MBSR). MBSR programos esmė - intensyvus, pasaulietinis, moksliškai patvirtintas dėmesingo įsisąmoninimo meditacijos mokymas. Tikslas - geriau, sąmoningiau rūpintis savimi ir gyventi sveikiau.
Programoje dalyvavę žmonės pastebi daugiau energijos, gebėjimą atsipalaiduoti, mažesnį skausmo lygį ir gebėjimą susidoroti su stresinėmis situacijomis. Todėl MBSR idealiai tinka žmonėms, kurie susiduria su stresu darbe ar mokykloje, patiria nerimo sutrikimų, dažnai serga arba nori pagerinti savo sveikatą ir savijautą.
Kita programa - dėmesingu įsisąmoninimu grįsta kognityvinė terapija (MBCT).
Tai yra MBSR programos tęsinys, apimantis kognityvinės terapijos elementus. Nustatyta, kad MBCT yra veiksmingesnė žmonėms, kovojantiems su depresija. Reguliarus jos naudojimas netgi laikomas veiksmingu atkryčio prevencijos metodu.
MBCT tikslas - permąstyti tipiškas su depresija susijusias būsenas ir sukurti naujus būdus, kaip susidoroti su tam tikromis situacijomis. Programos dalyviai įgyja žinių apie depresiją, išmoksta atpažinti akimirkas, kai jų nuotaika būna suprastėjusi, ir būdus, kaip susidoroti su tokia situacija.
Kaip praktikuoti dėmesingą įsisąmoninimą?
Norėdami pasinaudoti visais sąmoningumo privalumais, turite sistemingai jį praktikuoti. Internete galite rasti daugybę pratimų, tačiau vieni populiariausių yra šie:
- Dėmesio sutelkimas į kvėpavimą. Dėmesio sutelkimas į kvėpavimą - pratimas, kurio metu atidžiai stebite savo kvėpavimą. Pradedame kvėpuoti lėtai. Įkvėpdami skaičiuojame iki 6 ir lėtai išleidžiame orą. Svarbiausia stebėti oro judėjimą, kaip jis įeina į kūną ir išeina iš jo, atpalaiduodamas įtampą. Laikui bėgant pratimo trukmę galite ilginti.
- Atidus stebėjimas. Pasirenkame kokį nors objektą iš mus supančios aplinkos (gėlę, debesį, vabzdį, paukštį) ir sutelkiame į jį dėmesį. Stebime ir fiksuojame smulkiausias detales.
- Visapusiškas buvimas kasdienėje veikloje. Nukreipiame dėmesį į kasdienę veiklą, kurios nesuvokiame kaip malonios. Skalbinių kabinimas, indų plovimas, dulkių siurbimas ar šlavimas - norime, kad jie kuo greičiau baigtųsi. Praktikuodami sąmoningumą susitelkiame į kiekvieną atliekamos užduoties detalę. Pastebime dirbančius raumenis, jų įtampą, stebime kiekvieną judesį ir mėgaujamės darbo eiga.
Dėmesingas įsisąmoninimas ir masažinis krėslas
Galima rasti nemažai panašumų tarp dėmesingo įsisąmoninimo mokymų ir masažo masažiniame krėsle. Nors taikomi skirtingi metodai, jais pasiekiamas tas pats poveikis. Įtampos mažinimas, nusiraminimas, atsipalaidavimas ir pagalba įveikiant stresą.
Masažas masažiniame fotelyje gali puikiai papildyti sąmoningumo pratybas arba net jas palengvinti. Tiesą sakant, masažuodami save masažiniame krėsle galite praktikuoti dėmesingą įsisąmoninimą. Puikiai tiks sutelkti dėmesį į masažinio krėslo veikimą, stebėti, kaip oro pagalvės pulsuojančiais judesiais atpalaiduoja jūsų raumenis, arba į pėdas masažuojančius volelius. Galite sutelkti dėmesį į masažuojančių rankų judesius, jų lėtą judėjimą išilgai nugaros, į tai, kaip jos masažuoja nugarą, kokius raumenis liečia.
Mąstymo treniruotėse taip pat galite atkreipti dėmesį į tai, kaip į masažą reaguoja atskiri raumenys, kaip keičiasi jų įtampa, kaip jie sušyla ir atsipalaiduoja. Kaip matote, dėmesingas įsisąmoninimas suteikia labai daug naudos. Šiuolaikiniame labai sparčiu gyvenimo tempu pasižyminčiame pasaulyje, kupiname streso ir nerimo, jis gali suteikti nusiraminimą ir padėti susidoroti su kasdienio gyvenimo sunkumais.